Lesní lázeň je vhodná pro všechny. Funguje jako preventivní medicína a vzhledem k účinkům, které má na náš organismus, dokáže pomoci i lidem s různými obtížemi. Vědecké studie prokazují, že terapie lesem dokáže snížit krevní tlak, ustálit tepovou variabilitu, snižuje hladinu stresových hormonů kortizolu a adrenalinu, podporuje parasympatický nervový systém, tedy reakce “odpočívej a obnov síly“ a zlepšuje a prodlužuje dobu spánku.
V půdě se nacházejí neškodné bakterie Mycobacterium vaccae, které podporují tvorbu serotoninu a působí pozitivně i na neurony spojené i s imunitním systémem. Jinými slovy, půda stimuluje imunitní systém a díky silnější imunitě se cítíme šťastní*
Čas strávený v lese také napomáhá našemu tělu k tvorbě NK buňek (natural killer cells – ‚zabijácké buňky‘). Jejich zásadní funkcí je obrana proti virovým, bakteriálním a parazitárním infekcím. NK buňky nejsou jenom výlučně předurčeny k zabíjení, ale mají velký význam regulační – poskytují signály v adaptivní imunitě, kde ovlivňují zejména T lymfocyty a dendritické buňky. Porucha funkce NK buněk může být spojena se zvýšenou autoimunitní dispozicí a vznikem autoimunitních chorob.**
Jeden den v lese zvýší počet NK buněk v průměru o 40%, dva dny v lese až o 50%. Po jednom dni v lese vydrží takto zvýšená hladina NK buněk sedm dní, dva až tři dny v lese dokáží zvýšit hladinu NK buněk až na třicet dní. Jinými slovy, pokud budete lesní lázeň absolvovat alespoň jednou týdně, budete si udržovat silnější a stabilnější imunitní systém.
My věříme, že do budoucna se terapie lesem stane uznávanou terapií i v Českém zdravotnictví, tak jako tomu je v Japonsku, kolébce Shinrin-yoku.