Akreditovaný MŠMT kurz pro pedagogy i veřejnost

Akreditovaný kurz schválený MŠMT má za cíl seznámit pedagogy s naším tématem a zapojit terapii lesem a naše pojetí výkladu environmentální výchovy do výuky na škole, kde pedagog působí.
Z našich zkušeností víme, že po našich programech učastníci na les už nikdy nebudou nahlížet stejně.

Kurz je primárně určený pro pedagogycké pracovníky. Účastnit se může každý, kdo se chce dozvědět více o Terapii lesem a lese samotném. Každý, kdo by chtěl Terapii lesem provozovat v rámci své profese i pro ty, kteří si chtějí jen rozšířit své znalosti.

Náš program je zaměřen na základy Terapie lesem postavené na japonské metodě Shinrin-yoku a seznámení s lesním ekosystémem jinak, než nás učili ve škole.
Program je rozdělen na teoretickou a praktickou část.

Teoretická část je se skládá ze 4 bloků:

 • Shinrin-yoku | Lesní lázeň
 • Lesní ekosystém | život v lese | efekt biofílie
 • Jedlé a léčivé byliny, rostliny a plody našich lesů | zvířata v
  lese | Ekologie a environmentální výchova
 • Lesnictví | budoucnost našich lesů a to, jak můžeme pomoci
  lesům a přírodě kolem nás

Hodinová dotace:

Teoretická část – 10 hodin
Praktická část – 4 hodiny

Cena kurzu:

6500 Kč / pedagog
(ceny jsou včetně DPH)

Termín:

  • 25.-26.11.2023 – Chomutov
  • 2.-3.12.2023 – Praha
0
Počet volných míst
0
Počet volných míst

Zaregistrovat se můžete ZDE

Pro školy a školky v lese

Program probíhá v lesích v okolí města Chomutova (případně dle individuální domluvy dle daného okresu či kraje), kde společně strávíme přibližně 3 hodiny. Není nutné si s sebou brát nic speciálního. Ale je potřeba se adekvátně obléci podle povětrnostních podmínek, mít nejlépe pevnou obuv a bude čas i na svačinu. A vzhledem k časové náročnosti a výdeji energie svačinu doporučujeme.

Program je určený pro školky a první i druhé stupně základních škol.

Pedagogický doprovod nutný

 

Cena:    

2000 kč za třídu – 15 žáků

každý další žák – 135 kč

(ceny jsou včetně DPH)

 

 

Objednávky přijímáme na email: proskoly@lesnilazen.cz

Přednáška ve Vaší škole

Naše přednášky jsou zaměřené na ochranu životního prostředí, edukaci o lesním ekosystému a jeho účincích na lidský organismus.
Přednášky nejsou pouze edukativní výklad, jedná se spíše o diskuzi, kdy se snažíme co nejvíce žáky zapojovat, aby si co nejvíce zapamatovali.
Přednáška je v kombinaci s prezentací, pomůckami a předměty z praxe pro vtáhnutí do tématu.

Více informací rád předáme telefonicky nebo emailem.
Budeme se těšit na viděnou 

 

Cena:
90 Kč za žáka,
přednášku realizujeme minimálně pro dvě třídy
(Cena včetně DPH)

 

témata přednášek:

forest, sun, mood

Trochu jiný pohled na les

Les je kouzelné místo, kde to opravdu žije. A nebavíme se jen o zvířatech, ale i o rostlinách a stromech. Povime si, jak stromy komunikují mezi sebou i s ostatními, jak se rozmnožují, starají se jeden o druhého a naopak jak mezi sebou bojují a jak u toho ”přemýšlí”. Co je nejdůležitější, stromy mají léčivou sílu a i ní si budeme povídat.
V lese se toho děje opravdu hodně a my vám ukážeme zcela jiný pohled na les, než většina z nás zná.

Po stopách Davida

Ochrana přírody v globálním měřítku. Ochrana naší planety, jinou totiž nemáme. To je poselství, které předává David Attenborough a my se rozhodli, podpořit toto poselství. Ukázat na nebezpečí, která nám hrozí a na možné cesty, jak jim zabránit. Jedná se o budoucnost lidského druhu a naše mladší generace jsou ti, kterých se to dotkne nevíce. S tím je spojena volba povolání. David, který miloval archeologii a přírodu, pracoval jako moderátor na BBC a jeho láska k přírodě ho dovedla do všech koutů světa a skrze televizní pořady předává do dnes v téměř sto letech, znalosti, které za ta léta nasbíral.

 

Péče o životní prostředí v okolí školky

Mateřská škola v našem životě představuje první sociální prostředí, kde se učíme základům mnohého, včetně ochrany přírody a její důležitosti. A kde jinde s tím začít, než v okolí vaší školky. Tato přednáška probíhá částečně v učebně a částečně právě v okolí školky, kde si prakticky ukážeme, co můžeme dělat, abychom okolí školky udržovali zdravé a čisté a tím budovali environmentální základy do dalších životních etap.

Od zasetí až po chleba na stůl

Zemědělství je součástí lidské populace opravdu dlouho. V dnešní době se ale posunulo mnohem dál a je to z části zaměstnání, věda, koníček, obchod a někteří ho vidí jako problém.
Pobavíme se o tom, co se u nás pěstuje, jak se to pěstuje, jak se o plodiny starat a co může být opravdu problém.

Uhlí pro topení a elektřinu

Těžba uhlí je v našem regionu (Ústecký kraj) něco, co nám vlastně přijde tak nějak normální. Ale co se v těch velkých dírách vlastně děje, kam uhlí jde a k čemu se používá. A až těžba skončí, co s tou dírou potom dělat?
 
O tom si povíme v přednášce Uhlí pro topení a elektřinu.

Kam jdou odpadky z našeho koše

Odpadkový koš máme doma všichni. A kdo ví, kam jdou naše odpadky, když je hodíme do koše, pak venku do popelnice a zmizí v autě u popelářů? My to víme a víme i co se děje s tříděným odpadem… O tom, jak třídit odpad a kam pak vlastně ten odpad jde, o tom je tato přednáška.

Program na dětské tábory

Přes prázdniny, kdy jsou školy zavřené chceme dál ukazovat dětem, co les dokáže, jakým přínosem pro nás může být a jak skvěle v lese vše funguje.

Proto jsme sestavili program na dětské tábory. Program je na celý den, rozdělen na dopolední část a odpolední část. Téma našeho programu se jmenuje: Dotkni se slunce (s podrobnostmi vás seznámíme)

V případě, že by náš program nezapadal do vašich témat, jsme schopni se kreativně přizpůsobit a zapojit naše učení do vašeho tématu.

(Dle náročnosti přípravy a nákladů na přípravu účtujeme příplatek)

Cena:

115 Kč/dítě, minimálně 4000 Kč
(vyhrazujeme si právo cenu upravit dle náročnosti přípravy, dojezdové vzdálenosti apod.)
 

(ceny jsou včetně DPH)

Proč s námi..?

Příroda je pro nás domácím prostředím, i když to tak dnes nevypadá. Sedm miliónů let jsme se vyvíjeli a žili v souladu s přírodou. Naše děti neznaly televizi, tablety a telefony, když se chtěly zabavit a hrát si, šly se koupat do rybníka, běhat po lese, lézt na stromy. Dělaly to, co pro ně bylo naprosto přirozené. Za posledních dvě stě let se přesouváme do měst a žijeme v moderním světě a přírodě se pomalu vzdalujeme. A my se snažíme, aby na naší přirozenost, se kterou jsme se po tak dlouhou dobu vyvíjeli, naše budoucí generace nezapomněla.

Les a jeho účinky působí na děti, stejně tak jako na dospělé. I přes to, že nemají tolik starostí a zvýšenou hladinu stresu, imunitní systém je posilován tak, jako u dospělých. Děti si formou her, zapojováním všech smyslů, tvořením a dalšími kreativními aktivitami mohou získat kladný vztah k přírodě. Budou vědět co přírodě může škodit a čím ji naopak mohou pomoci. Ukážeme jim, že i v lese může být zábava a že čas strávený v lese může i dětem pomoci být zdravější, plni energie, mohou mít lepší kvalitu spánku a pociťovat celkovou pohodu. 

Naším dalším cílem je zlepšit kvalitu duševního a fyzického zdraví pedagogů v českých školách a s tím spojenou kvalitu a profesionalitu školství jako celku.

Naučit pedagogy vnímat přírodu jako jeden ze zdrojů životní síly a pohody. Posílit vztah k přírodě a tím zajistit pro naše současné i budoucí generace její ochranu a obnovu. Protože pokud bude odpočatý, trpělivý a spokojený pedagog, může mít odpočaté, trpělivé a spokojené žáky.