Pro školy a školky v lese

Program probíhá v lesích v okolí města Chomutova (případně dle individuální domluvy dle daného okresu či kraje), kde společně strávíme přibližně 3 hodiny. Není nutné si s sebou brát nic speciálního. Ale je potřeba se adekvátně obléci podle povětrnostních podmínek, mít nejlépe pevnou obuv a bude čas i na svačinu. A vzhledem k časové náročnosti a výdeji energie svačinu doporučujeme.

Program je určený pro školky a první i druhé stupně základních škol.

Pedagogický doprovod nutný

 

Cena:    

2000 kč za třídu – 15 žáků

každý další žák – 135 kč

(ceny jsou včetně DPH)

 

 

Objednávky přijímáme na email: proskoly@lesnilazen.cz

Přednáška ve Vaší škole

Naše přednášky jsou zaměřené na ochranu životního prostředí, edukaci o lesním ekosystému a jeho účincích na lidský organismus.
Přednášky nejsou pouze edukativní výklad, jedná se spíše o diskuzi, kdy se snažíme co nejvíce žáky zapojovat, aby si co nejvíce zapamatovali.
Přednáška je v kombinaci s prezentací, pomůckami a předměty z praxe pro vtáhnutí do tématu.

Více informací rád předáme telefonicky nebo emailem.
Budeme se těšit na viděnou 

 

Cena:
90 Kč za žáka,
přednášku realizujeme minimálně pro dvě třídy
(Cena včetně DPH)

 

témata přednášek:

forest, sun, mood

Trochu jiný pohled na les

Les je kouzelné místo, kde to opravdu žije. A nebavíme se jen o zvířatech, ale i o rostlinách a stromech. Povime si, jak stromy komunikují mezi sebou i s ostatními, jak se rozmnožují, starají se jeden o druhého a naopak jak mezi sebou bojují a jak u toho “přemýšlí“. Co je nejdůležitější, stromy mají léčivou sílu a i ní si budeme povídat.
V lese se toho děje opravdu hodně a my vám ukážeme zcela jiný pohled na les, než většina z nás zná.

Po stopách Davida

Ochrana přírody v globálním měřítku. Ochrana naší planety, jinou totiž nemáme. To je poselství, které předává David Attenborough a my se rozhodli, podpořit toto poselství. Ukázat na nebezpečí, která nám hrozí a na možné cesty, jak jim zabránit. Jedná se o budoucnost lidského druhu a naše mladší generace jsou ti, kterých se to dotkne nevíce. S tím je spojena volba povolání. David, který miloval archeologii a přírodu, pracoval jako moderátor na BBC a jeho láska k přírodě ho dovedla do všech koutů světa a skrze televizní pořady předává do dnes v téměř sto letech, znalosti, které za ta léta nasbíral.

 

Péče o životní prostředí v okolí školky

Mateřská škola v našem životě představuje první sociální prostředí, kde se učíme základům mnohého, včetně ochrany přírody a její důležitosti. A kde jinde s tím začít, než v okolí vaší školky. Tato přednáška probíhá částečně v učebně a částečně právě v okolí školky, kde si prakticky ukážeme, co můžeme dělat, abychom okolí školky udržovali zdravé a čisté a tím budovali environmentální základy do dalších životních etap.

Od zasetí až po chleba na stůl

Zemědělství je součástí lidské populace opravdu dlouho. V dnešní době se ale posunulo mnohem dál a je to z části zaměstnání, věda, koníček, obchod a někteří ho vidí jako problém.
Pobavíme se o tom, co se u nás pěstuje, jak se to pěstuje, jak se o plodiny starat a co může být opravdu problém.

Uhlí pro topení a elektřinu

Těžba uhlí je v našem regionu (Ústecký kraj) něco, co nám vlastně přijde tak nějak normální. Ale co se v těch velkých dírách vlastně děje, kam uhlí jde a k čemu se používá. A až těžba skončí, co s tou dírou potom dělat?
 
O tom si povíme v přednášce Uhlí pro topení a elektřinu.

Kam jdou odpadky z našeho koše

Odpadkový koš máme doma všichni. A kdo ví, kam jdou naše odpadky, když je hodíme do koše, pak venku do popelnice a zmizí v autě u popelářů? My to víme a víme i co se děje s tříděným odpadem… O tom, jak třídit odpad a kam pak vlastně ten odpad jde, o tom je tato přednáška.

Program na dětské tábory

Přes prázdniny, kdy jsou školy zavřené chceme dál ukazovat dětem, co les dokáže, jakým přínosem pro nás může být a jak skvěle v lese vše funguje.

Proto jsme sestavili program na dětské tábory. Program je na celý den, rozdělen na dopolední část a odpolední část. Téma našeho programu se jmenuje: Dotkni se slunce (s podrobnostmi vás seznámíme)

V případě, že by náš program nezapadal do vašich témat, jsme schopni se kreativně přizpůsobit a zapojit naše učení do vašeho tématu.

(Dle náročnosti přípravy a nákladů na přípravu účtujeme příplatek)

Cena:

115 Kč/dítě, minimálně 4000 Kč
(vyhrazujeme si právo cenu upravit dle náročnosti přípravy, dojezdové vzdálenosti apod.)
 

(ceny jsou včetně DPH)

Proč s námi..?

Příroda je pro nás domácím prostředím, i když to tak dnes nevypadá. Sedm miliónů let jsme se vyvíjeli a žili v souladu s přírodou. Naše děti neznaly televizi, tablety a telefony, když se chtěly zabavit a hrát si, šly se koupat do rybníka, běhat po lese, lézt na stromy. Dělaly to, co pro ně bylo naprosto přirozené. Za posledních dvě stě let se přesouváme do měst a žijeme v moderním světě a přírodě se pomalu vzdalujeme. A my se snažíme, aby na naší přirozenost, se kterou jsme se po tak dlouhou dobu vyvíjeli, naše budoucí generace nezapomněla.

Les a jeho účinky působí na děti, stejně tak jako na dospělé. I přes to, že nemají tolik starostí a zvýšenou hladinu stresu, imunitní systém je posilován tak, jako u dospělých. Děti si formou her, zapojováním všech smyslů, tvořením a dalšími kreativními aktivitami mohou získat kladný vztah k přírodě. Budou vědět co přírodě může škodit a čím ji naopak mohou pomoci. Ukážeme jim, že i v lese může být zábava a že čas strávený v lese může i dětem pomoci být zdravější, plni energie, mohou mít lepší kvalitu spánku a pociťovat celkovou pohodu. 

Naším dalším cílem je zlepšit kvalitu duševního a fyzického zdraví pedagogů v českých školách a s tím spojenou kvalitu a profesionalitu školství jako celku.

Naučit pedagogy vnímat přírodu jako jeden ze zdrojů životní síly a pohody. Posílit vztah k přírodě a tím zajistit pro naše současné i budoucí generace její ochranu a obnovu. Protože pokud bude odpočatý, trpělivý a spokojený pedagog, může mít odpočaté, trpělivé a spokojené žáky.